Mistr a Markétka

1. dubna 2015 v 17:08 | Tahmed |  Master i Margarita
Muzikál Mistr a Markétka, neboli v originálním jazyce Master i Margarita či chcete-li v azbuce Мастер и Маргарита je muzikál ruské produkce podle stejnojmeného románu Michaila Bulgakova.
Celosvětovou premiéru započal muzikál v Petrohradě. O hudbu se zasloužil slavný italský dirigent a pianista Fabio Mastrangelo, který je nyní uměleckým ředitelem divadla "Music Hall". Režiséry muzikálu jsou Sophia Sirakanyan Timothy Zhalnin. Choreografem je Dmitry Pimonov. 66 umělců se podílelo na vytváření a hraní magické konfrontace mezi dobrem a zlem. Mezi nimi se myskytují nejjasnější hvězdy ruských muzikálů.
Diváci jsou vtaženi do interaktivní show. Každý pohled stává jedinečným a nic není podobné té předchozí. 666 kostýmů vytvořil slavný maďarský umělecký ředitel Kentauer Erkel Laszlo, autor uměleckého pojetí světoznámých muzikálů "Tanz de Vampire", "Phantom of the Opera" a "Oliver." Hudebníci a dirigent "ďábelského orchestru" se na scéně podílí na tvorbě mystické akce.
66 scenérií se vystřídá během dění. Video obsah je vytvořen nejnovější technologií trojrozměrného obrazu, který nevyžaduje 3D brýle. Při použití metody separace obrazu pomocí mikrohranolů v současně běžícími 9 projektory vytváří trojrozměrné scenérie! Video obsah a počítačová grafika produkovala jedna z největších ruských filmových společností "TriIksMedia." Představení je dlouhé 2,5 hodiny s jednou přestávkou.
Muzikál nyní běží současně v Petrohradě a v Moskvě


Obsazení:
Mistr - Anton Avdeev / Igor Krol / Gleb Matveichuk (pouze na turné)
Margarita - Anastasia Makejev / Victoria Sveshnikov / Natalia Martynov/Vera Sveshnikova
Woland - Ivan Ozhogin / Rostislav Kolpakov / Kirill Gordeev
Hella - Anna Kovalchuk / Maria Lagatskaya-Zimin / Polina Kuzovkova/Vera Sveshnikova
Behemoth - Dmitry Chikunov / Dmitry Kochkin
Azazello - Roman Nikitin / Konstantin Kitanin
Fagot Koroviev - Jaroslav Shvarev / Oleg Kalabao
Pilát Pontský - Vyacheslav Shtyps / Sergey Vibornov
Kaifáš - Roman Nikitin
Ivan Homeless - Boris Malevsky / Vitaly Golovkin

A nyní stručně k ději, který vychází z knihy a byl pro prostředí divadla lehce či více pozměněn. Pokud byste si chtěli přečíst velice podrobný popis, poté doporučuji stránku úžasné Lotte.

Začneme hezky od začátku. Jelikož je muzikál stále ještě nový, často dochází k mnoha změnám a proto zde popíšu aktuální verzi, ale nebud ulhát mám o něco raději tu původní, lae k tomu se dostaneme v jiném článečku. :-)

1. jednání
V současnosti muzikál začíná v pekle mezi pravděpodobně démony a jejich pánem, kde hovoří o bálu, který by měl jejich pán brzy pořádat. Dále se hovoří o světě, ve kterém žijí lidi zkažení a v jejich srdcích se mísí láska a strach.
Další scéna začíná na Patriarchových rybnících, kde si Woland vyslechne rozhovor dvou mužů, který ho velice zaujme. Zde ivan Bezprizorný a Michail Berlioz vedou diskuzi o tom, že bůh neexistuje. to samozřejmě ďábla velice zaujme a do jejich rozhovoru se přimíchá. Následně na ot jim vypráví příběh o Pilátovi Ponském a Ješuovi. Oba dva jsou z toho na větvi. také se jich potom zeptá, zda vří laespoň na ďábla? I na to mu odpoví, že na něj nevěří. Woland poté předpoví Berliozovu smrt, k níž o malý okamžik později dojde.
Ivan je v šoku a pobíhá po celém jevišti - tedy Moskvě a křičí "Chyťe konzultanta". Woland se tváří jako nenápadný turista a Ivana, jelikož je ot buřič, zavřou do blázince.
Woland společně se svou svitou tvořenou Hellou, Korovjevem, Azazellem a Kňourem se vydávají na cestu hldat královnu plesu Wolanda. Tou královnou se má stát ívka Markétka. Kňour ji najde a když ji spatří woland, je jí naprosto okouzlen. Markétka je na mostě a právě kráčí s kyticí žlutých vkětů. Chystá se skočit do řeky, lae Woland zastaví čas a zchrní ji. Jenže sotva začne čas opět běžet, objeví se na druhém břehu řeky Mistr. Inhed se do sebe ti dva zamilují, i když chce Woland jejich lásce zabránit.
Mistr a Markétka prožívají své chvíle štěstí. Mistr dokončil svůj román a hodlá ho ublikovat. Markétka ho v jeho plánu podporuje. Mistr zajde za kritiky ale jeho román je pro ně brak. mistr zoufalý poté pálí u sebe doma román a je zavřen do blázince. Markétka po něm marně pátrá, ale bezvýsledně.
Mistr se setkává v blázinci s Ivanem a on mu vypoví svůj příběh. Dále Ivanovi poví, že osoba, se kterou se setkal, a která ho dohnala do blázince nebyl nikdo jiný než ďábel sám.
Woland se sovu svitou pořádají svůj program. Akci ve varité. Zde hodlali odhalit podstatu černé magie. lidé jim doslova zobali z ruky. nebylo se čemu divit. vždyť oni rozhazovli pravé ruble. nemluvě o dámském salónu v němž si dámy mohly zdarma vyměnit staré oblečení a nové a drahé. to ovšem netušili že se stanou posměchem pro všechny, jelikož sotva se všechny dopromenádovaly, Woland je ovládl a všechny si nedobrovolně sundaly své nové šaty a stály tam ve spodním prádle. pravé ruble samozřejmě nebyly pravými a tímto výsměchem a posměchem z lidí končí i první jednání.

2. jednání
Druhé jednání začíná v blázinci, kdy se blázni a sestřičky pohybují na parketu ve zběsilém tanci. Ivan se opět setkává s mistrem a ten mu vypoví příběh Piláta a Ješui. Pilát prosí Kaifu aby ješuu propustili, lae on se rozhodne že propuštěn bude vězeň jiný a tak je Ješua ukřižován.
Markétka zatím zoufale hledá Mistra a když dojde domů, čeká na ní doma Azazello a kňour, kteří ji poví že je pozvána na les jejich pána. Markétkta se zdráhá, ale když uslyší, že se může dozvědět něco o svém mistrovi, neváhá a souhlasí s tím, že se plesu zůčastní. Kňour jí dá krém, po němž Markétka levituje a tak doletí také na onen ples.
Ceká jí prijetí od samotného ďábla, který pví, aby bylan a ples řádně připravena. Poté se Woland zeptá na frídu a je spokojen, že se pelsu účastní. poté náselduje píseň svity a poté započne bál.
Na plesu se Markétka setká s kdekým, jsou jí představováni kdejací "lidé" ale nejvíc ji zaujme Frída, která jí proí o odpuštění a žádá, aby všechno její utrpení skončilo, jelikož zabila dítě, a nyní je mučena tím, že dostává svůj vražedný nástroj každý den na oči. Markétka ji velice lituje, ale nemůže dělat nic dorazil Woland.
ten přicází s hlavou Berlioze a užívá si svého triumfu nad tím, že mu ukázal, jakou měl pravdu. Společně s Markétkou vypijí krev a započnou spolu tančit. Jenže Markétka se Woalndovi postaví a uteče z parketu. Žárlivá Hella, která miluje Wolanda je nešťastná a žádá ho, aby ukončil její život a on jí nerad vyhoví.
Poté se opět vidíme s Markétkou a svitou, kde jim vypráví o všem co se stalo. Když je zaslechne Woland přidá se do hovoru. Dokonce ukáže Markétce, že má mistrovy rukopisy, čímž si získal její pozornost. Poté jí slíbil, že jí splní přání. Ona si přála, aby Frída nalezla sůvj klid. to ho rozílí, lae Markétka o tom neví, vždy zmrazí čas. Poví Markétce, že ji má osvobodit sama. Poté se ti dva spolu velmi nešťastně rozloučí, jelikož Markétka si vybrala mistra místo Wolanda a tka začíná nádherná tesklivá píseň a zpověď ďábla. Markétka se setkává se svým mistrem.
Ne ovšem na dlouho. Matouš, který navštíví Wolanda požaduje aby oba dva došli svému klidu. i když se to Wolandovi nezamlouvá, učiní tak a oba dva zemřou.
Jelikož je herec Mistra současně hercem Ješui tak je jasné, že to má být jedna a tatáž osoba, která žije dva různé životy. Ješua nyní může dát odpuštění a rozhřešení svému soudci, který trpí a tak končí muzikál. :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 2. dubna 2015 v 19:15 | Reagovat

Děkuji za zmínění  v článku. :)
Je to moc hezký, informativní článek, našla sis dobré zdroje.
Jsem ráda, že se Mistr a Markétka šíří po více českých zdrojích, jen ať je vidět, že má muzikál i svoji českou fanouškovskou základnu. Tedy...zatím jsme tři, ale kdo říká, že ještě neporosteme, none? Já tomu věřím. :D

2 Tahmed Tahmed | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 14:07 | Reagovat

[1]: Děkuji lotte tvá slova mě hřejí u srdce :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama