Amanda Stevens - Hřbitovní královna 1 - Okřídlená duše

27. února 2017 v 10:21 | Tahmed |  série Hřbitovní královna
Synopse knihy:
Amelia Grayová od svých devíti let vídá duchy. Aby se před nimi chránila, úzkostlivě dodržuje pravidla, která jí v dětství vštípil otec. Zvláště jedno z nich však nyní bere ze své. John Devlin, policejní detektiv, Amelii přitahuje více než kterýkoliv jiný muž v jejím životě. A to navzdory tomu, že společně vyšetřují sérii krutých vražd a že s každým soumrakem proplují závojem jeho dva duchové. Tělo mladé dívky, nalezené na hřbitově, který měla Amelia zrestaurovat, je jen prvním článkem v dlouhém řetězci matoucích stop, zapomenutých příběhů a zamlčovaných tajemství. Vodítka obsažená v náhrobní symbolice, jež Amelii zanechává vrah, ji sice dovedou blíž k odhalení pravdy, ale také ke zjištění děsivé úlohy, kterou má v celém případu sehrát ona sama. Žal a zoufalství dokáže k člověku připoutat melancholickou duši, ale i bytost naplněnou děsivou nenávistí… a ta může sahat až za hrob.


Mé Shrnutí:
Myslím si, že tohle bude pro mě velmi náročné zhodnocení, jelikož bude velmi subjektivní. Tuto knižní ságu, která v Čechách prozatím vyšla pouze do poloviny (o dalších dílech se stále vyjednávají práva pro český překlad) prostě miluju. Ano bude to velmi subjektivní názor.
Autorka zde využívá neobyčejné množství prvků tajemna a zvláště milovníci detektivek si přijdou na své a každý z nás vždy velmi rád hádá, kdo může být oním vrahem. Detektivní tématika je okořeněná o duchařskou atmosféru, která přímo vybízí k tomu, najít řešení k o něm záhadným vraždám a jaká pojítka asi mají s duchy, kteří jsou všude okolo. Milostná zápletka je už jenom třešničkou na dortu. Samo sebou tu jde o zakázanou lásku, která by se mohla na první pohled jevit jako klasické klišé tohoto žánru, ale spojení těchto tvou postav, která je jedna pro druhou nebezpečná a přesto neodolatelná, je skutečně skvělé. Každá z postava má temná tajemství a nikdo z nich tu není strojený. Navíc tu je i jisté podezření, že oním vrahem je i náš hlavní hrdina. Zda jím skutečně je, nebo není, to se dozvíte, až si tuto velmi poutavou knihu přečtete. Už ona magická slůvka k četbě lákají.

"Nikdy si mrtvých nevšímej. Nedívej se na ně, nemluv na ně, nepřipusť, aby vycítili tvůj strach, nikdy se nedruž s těmi, koho duchové pronásledují a nikdy, nikdy nepokoušej osud."

A na závěr úryvek:
"Jdu dovnitř" řekl znenadání.
"Do mauzolea? Po takové době tam nemohl zůstat žádný důkaz." Pak jsem si uvědomila, že jeho záměr nejspíš nemá nic společného s vraždou Afton Delacourtové, zato ve všech ohledech souvisí s jeho manželkou. "Neměla bych počkat venku?"
"Jen pokud se příliš bojíte jít dovnitř."
"Vůbec se nebojím. byla jsem ve soustě mauzoleí. Žádné z nich ve mně nikdy nebudilo obavy, a i kdyby, těžko bych se jim v rámci svého povolání vyhnula."
"To je velmi rozumný náhled. Někdy mě překvapujete."
"Vážně?"
Zaváhal. "Neberte to nijak ve zlém, ale ty fotky u vás v kanceláři mi o vás hodně prozradily," řekl. "Vsadím krk, že se cítíte bezpečněji na těch svých hřbitovech než ve městě, ve společnosti lidí."
"Celkem slušný odhad," připustila jsem.
Kývl na souhlas. "Zdá se mi, že jste si za těmito zdmi vytvořila vlastní svět, a přece někdy umíte být ohromně praktická."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adele Adele | Web | 27. února 2017 v 16:09 | Reagovat

Po přečtení slůvka "detektivka" se mi v hlavě ozvalo: to zní dobře, výborná volba nové četby. Z anotace (a hlavně z tvého komentáře) mě tohle zaujalo. Ale těch knih co mám na seznamu... já jsem se doteď nedostala k Zaklínači, o kterém jsi na blogu psala. Nemluvě o nepřečtených knihách co mám doma. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama