Nedotknutelní

7. března 2017 v 8:38 | Tahmed |  Muzikálové filmy
A je to opět tu. Opět článek o nějakém pozoruhodném filmíku, který mě upřímně zasáhl.
Nevím jestli jste o filmu Nedotknutelní někdy slyšeli, a tak Vám dj příběhu trošku přiblížím. Rozhodně je to film, který by měli lidé shlédnout.
Pokud jste citlivé duše a máte pocit, že byste s jedním hrdinou mohli až příliš soucítit, nebo věříte tomu že příběh o muži na vozíčku není to pravé ořechové, věřte mi, že se velmi mýlíte. Tento snímek ukrývá tolik situačního humoru, o který se postará naše druhá postava, že nebudete chtít uvěřit jak moc se budete chtít smát.
Tento snímek je navíc natočen podle skutečného příběhu, který napsal sám život, takže opravdu stojí za to jej vidět. A teď už konečně k příběhu.

Příběh začíná u Drisse, což je typický flákač a pobýrač sociálních dávek, který vždycky vletěl do nějakého maléru. Odešel od své početné rodiny a rozhádal se s matkou, jenomže životní situace ho zavede zpátky domů, kde zjišťuje že jeho malý bráška sklouzává po nebezpečné cestě domů do říše podsvětí. Snaží se mu to rozmluvit a smířit s matkou, ale nedaří se mu.
Na pracáku si vyzvedne dokumenty a jde navštívit tři potenciální zamstnání na práci a hodlá si tam u nich jen nechat podepsat papír, že se o práci zajímal, jen proto, aby mohl pobírat sociální dávky.


Jenže co čert nechtěl, poslední člověk, u kterého se byl zeptat na práci, jej kupodivu přijme. Je to inteligentní bohatý člověk, kterému se život vymstil a skončil jako kvadroplegik na vozíčku. Driss Phillipovi chce vysvětlit, že jeho nápad nemá logiku a chce odejít. Phillip ovšem odvětí. "Vy byste v téhle práci nevydržel ani 14 dní, natož měsíc." to samozřejmě Drissen namýchne a práci přijme.

A tak začíná jejich vzájemný poznávací maraton, při kterém se jeden učí od druhého. Driss se brání a vzpírá dělat určit nezbytné činnosti, jako je třeba navlékání stahovacích punčoch, kdy rezolutně odmítá mu je nanadat, přestože bez nich Phillip omdlévá. zapomene, ho připoutat k vozíčku, by nepřepadl, polévá mu nohy vařícím čajem protože nedokáže uvěřit, že Phillip absolutně nic necítí.
Dokonce spolu navštěvují určitá místa, jako je galerie, kde nedokáže pochopit, k čemu Phillip obdivuje takovou mazanici a že on by mu nammaloval lepší a barevnější a skutečně se také dá do malování. Phillip následně jeho obraz prodá svému příteli, coby obraz neznámého autora. Nemluvěo návštěvě opery, při které se oba dva muži bav jako by to byla jen hloupá komedie a ne vážná hra.
Phillip je dokonce navštíven přáteli, kteří se snaží mu vysvětlit, že není dobré zaměstnávat takového člověka, ovšem ten na to jen odvětí, že právě jeho potřebuje. On ho nelituje, naopak podá mu telefon, bez toho, aniž by mu došlo, že ho od něj vzít nemůže. Mluví s ním bez servítek. Dělá si z něho legraci. "Kdo se nehejbá ten nemlsá." a podobně. Phillipovi se tenhle život začíná zase postupně líbit.
Brzo si jeden na druhého zvyknou. Driss mu třídí poštu, vyřizuje různé pochůzky a když spolu chtějí jet na výlet, zmlátí dokonce labilního souseda, který parkuje na zákazu parkování před jeich výjezdem. Při třídění pošty zjistí, že Phillip má dopisní přítelkyni a donutí ho napsat si jí o fotku.
Při jednom večeru se ale stane něco podivného. Phillipova chvůlička vydává divné zvuky a Driss zjišťuje, že se Phillip div nedusí. vytáhne ho tedy na večerní porcházku Paříží. Phillip Drissovi vypráví, že před lety přišel o ženu a on už neměl moc vůli žít. dělal čím dál riskantnějí věci až dopadl tak jak dopadl. Drisse spíš ale zajímá, jaké to asi může mít Phillip v posteli se ženou, když mu teď schání holku, je to pro něj naprosto pochopitelně zajímavé.
Phillip tedy díky Drissovi opět ožívá a život semu začíná líbit. Chodí spolu běhat, a Driss mu nechá upravit vozíček, aby mohl jezdit rychleji a neztrácel s ním tempo. Phillip je štastný a od oné přítelkyně získává fotografii, ale chce zároveň poslat tu svou, jen se bojí, že ho odmítne, když je na vozíčku, proto jí pošle svou starší, kde na vozíčku není. Drisse v sídle Phillipa navštíví mladší bratr, který potřebuje pomoc od svého staršího bratra a tak Driss opouští Phillipa a vrací se domů.
Velký závěr ovšem už pro vás čtenáře nechám jako překvapení. :-)
Tento francouzský snímek opravdu chytí za srdce. Co můj mozek nepobírá, je fakt, že Američané ho chtějí přetočit a udělat remake. To jako vážně? Tohle netrumfnou ani kdyby se na hlavu stavěli. Příběh je orpavdu dokonalý a barvitý a ti kteří plakali u Me before you, již nemusí tohle je film s Happy endem. Dalo by se tomu tak tedy říct. :-)
Co je dalšího dokonalého na snímku je překrásná hudba dokonalého Ludovica Einaudiho Však se sami přesvědčte.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Macháčová Zuzana Macháčová | Web | 8. března 2017 v 8:35 | Reagovat

Ano! Tohle je naprosto úžasný a unikátní film! Vřelý, jemný s dávkou osobitého humoru!
Mě osobně pobavila scéna v Opeře - "ten strom zpívá! To je zpívající strom! Jak dlouho to bude trvat?"
"Čtyři hodiny."
"Doprdele!"
Anebo scéna jak uvidí tu koupelnu snů!
Díky tomu že jsem frankofil tak jsem to viděla v originále a scénu se sladkostmi jsem si přeložila jako: "žádné nohy, žádné bonbóny!", ale i v českém znění je tenhle vtípek dokonalý!
A závěrečná scéna s nacistickým kvadruleptikem (snad se to tak píše :D) je legendární!
Jsem moc ráda, že na něj natrefuje čím dál víc lidí - zahřeje a pohladí srdce... Film do nepohody, fakt!

2 Adele Adele | Web | 8. března 2017 v 22:49 | Reagovat

Jo, na film se "chystá podívat"... asi tak tři nebo čtyři roky. A ne a ne se k němu dostat. :-) Měla bych to napravit napravit. :-)

3 Tahmed Tahmed | E-mail | Web | 9. března 2017 v 8:44 | Reagovat

[1]: Scéna v opeře je bez diskuze :D "Oni to zpívají v němčině???" :D to je prostě nejvíc. Mě se spíš líbí jak se pokouší do té koupelny sbalit svou vysněnou ženušku :D :D :D
Tak holení to je téma samo o sobě :D
Ten film je opravdová klasa a jeden z nejlepších filmů jaké jsem kdy viděla vůbec :-)

[2]: Jejda koukám že ti filmečky ode mě čím dál tím přibývají :D vážně bys ho měla vidět, stojí za to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama