Sarah J. Maas - Skleněný trůn 2 - Půlnoční koruna

1. března 2017 v 20:02 | Tahmed |  série Skleněný trůn
Synopse knihy:
Celaena se stala královou bojovnicí a má za úkol pro něj dělat tu nejšpinavější práci. Ovšem sama dobře ví, že král je mimořádně krutý a jeho chování ovládá tajemné zlo. Proto se snaží odhalit jeho tajemství, ale přitom mu nezavdat příčinu, aby ji podezíral. Rozehrává tak smrtelně nebezpečnou hru, v níž jde nejen o její život, ale i o život všech jejích přátel. A jedné noci se stane to, čeho se nejvíce obávala a co její život rozmetá na kousky...


Mé Shrnutí:
Musím říct, že se druhý díl příběhově hodně zlepšil oproti prvnímu dílu.
Především co se týče mužských postav. Ty mě už konečně přestaly iritovat. Ovšem pořád mi připadají příliš idealizovaní a někdy až enormně přes čáru. Ideální četba pro 15 leté. druhý díl dospěl, stejně jako autorka. Její psaní se vyvíjí, bují zaší a zraje.

Je pravdou že první polovina knížky mi přišla ještě trošku slabá, ale závěr už jel jako namydlený blesk a dostalo to spád. Dokonce i jedna z mužských postav v mých očích prodělala brutální transformaci. Do poloviny knížky jsem ho stále nenáviděla, ale od poloviny jsem se s ním už i smířila a začala mu rozumnět a konečně mě nevytáčel do nepříčetnosti.
Autorka navázala na příběh, ale věřím že kdyby někdo enčetl první díl, vůbec o nic by svým způsobem nepřišel, jen by asi hned nerozuměl různým slovům a chvilku by mu trvalo než by si zvykl na krkolomná jména. Což bych řekal že je jedním z oněch nejslabších článků knížky, ta náročná jména :D ale tedy hlavně v prvním dílu, tady už těch postav není tolik, zato zápletka se nám mění a nabaluje a odhaluje dávná tajemství minulosti. Navíc se mi i zamlouval fakt, že se autorka již nedrží stranou a brutální scény nám ukazuje pěkně zostra. Takže pokud vám první díl přišel málo brutální až skoro pohádkový, věřte mi že ve druhém už budou vzduchem lítat hlavy ale ne pořád samozřejmě. Stále je to četba pro mladé, tudíž to není hotová Hra o trůny. I tak má ale své dravé a nelítostné kouzlo ostatně takový je i život sám. Navrchu pozlátko a uvnitř pravý opak.

A na závěr úryvek:

Jeho otec zavrčel, ale Dorian na nic nečekal a vydal se po podlaze z rudého mramoru kolem toho odporného krbu ven ze dveří a do jasné chodby skleněného hradu.
Netušil, kam vlastně míří, cítil jen pronikavý chlad - chlad, který podněcoval mrazivě jiskřící zuřivost. Dorian scházel schodiště za schodištěm dolů do kamenného hradu. Poté se vydal dlouhými chodbami a po úzkých schodech, až našel zapomenutou chodbu, kde ho nemohly sledovat ničí oči.
Tam napřáhl pěst a udeřil jí do zdi.
Kámen mu pukl pod rukou.
Nebyla to malá prasklinka, ale pavučina trhlin, která se dál a dál rozrůstala až k oknu napravo, až… Okno se roztříštilo na kusy a sklo se rozlétlo všude okolo. Dorian si urychleně dřepl a kryl si hlavu. Do chodby se vehnal vzduch tak ledový, až mu stouply slzy do očí, ale klečel dál s prsty ve vlasech a dýchal, hluboce a žíznivě, zatímco ho vztek opouštěl.
To nebylo možné. Třeba jen udeřil do zdi na nesprávném místě a ta zatracená věc byla tak stará, že jen čekala, až se stane něco takového. Nikdy neslyšel o tom, že by kámen takto pukal - aby se trhliny rozrůstaly jako živá bytost - a pak to okno…
Dorian s divoce bušícím srdcem sundal ruce z hlavy a podíval se na ně. Neměl na nich jedinou oděrku nebo zranění. Necítil ani špetku bolesti. Přitom do zdi udeřil vší silou. Mohl - a měl si zlomit ruku. Avšak klouby prstů byly netknuté - jen bílé od toho, jak pevně svíral prsty v pěst.
Dorian se zvedl na roztřesených nohou a prohlédl si napáchanou škodu.
Zeď popraskala, ale zůstala v celku. Zato ze stařičkého okna zbyly jenom střepy. A kolem něj, v místě, kde dřepěl…
Zůstal tam dokonalý kruh, kam nedopadl jediný úlomek, jako by sklo a dřevo zasáhlo všechno, jen jeho ne.
To nebylo možné.
Protože magie…
Magie…
Dorian padl na kolena a začal prudce zvracet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adele Adele | Web | 3. března 2017 v 10:20 | Reagovat

Tak druhý díl mi po tvé recenzi přijde mnohem zajímavější. I když momentálně nemám náladu na "četbu pro 15leté". :-) Kdybych neměla co číst, tak bych asi dala přednost Hřbitovní královně před Skleněným trůnem. :-D

2 Tahmed Tahmed | E-mail | Web | 3. března 2017 v 15:14 | Reagovat

[1]: Naprosto ti rozumím :D já bych to také tak udělala ale slíbila jsem kamarádovi že to přečtu páč on tu ságu miluje :D :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama