Vilma Kadlečková - Lunapark Luna

6. června 2017 v 11:06 | Tahmed |  Série Mycelium
Anotace:
Příběh Gilese Hildenbrandta a Ainei Aniemi, který připravuje cestu pro ságu Mycelium.
Giles Hildenbrandt, vědec specializující se na kulturu mimozemských Gerdánců, přichází na měsíční základnu Lunapark Luna na pozvání dávného přítele z dětství a majitele zábavního parku Willa Spencera, aby mu pomohl s obchodními jednáními s Gerdánci.
Ve stejné chvíli sem přichází i Ainei Aniemi - žena, která si uvědomuje, že nemá přístup k nejdůležitějším vzpomínkám života a její dosavadní vzpomínky a charakter jsou s největší pravděpodobností uměle vytvořené. Netuší proč sem přišla ani co je jejím úkolem. Všechny důležité informace obsahují paměťové kapsle.
A na základně je ještě jedna tajemná postava. Cesty všech se protnou a Země už nikdy nebude taková jako předtím.


Můj názor:
Jedna z povídek z povídkové knihy několika autorů z knihy Hvězdy české sci-fi. Povídka je v podstatě prequel před událostmi v Myceliu, kdy se podíváme na osudy života Lucasova otce a zjistíme tak jak se seznámil s Lucasovou matkou a co je spojilo.
Je zajímavé sledovat jak je pro Hildebrantovic muže významný věk 35. :D

Podíváme se na svět, kde jsou pro lidské obyvatelstvo známí jen přátelští Gerdánci a jak do jejich světa proniknou Össeané a co si o nich lidé budou na první pohled myslet. Navíc je opravdu dobré si tuhle knížku přečíst ještě před Myceliem a pokud jste tak neudělali nezoufejte, je dobré se s ní seznámit v průběhu čtení, nebo poslechu knihy 3 Pád do temnot. V něm se totiž dozvíte plno věcí o Lunaparku Luna, poprvé slyšíme o Lucasově matce a také o tom, že to byla tajná agentka. Člověk hnedle získá na stejnou situaci a problém vícero úhlů pohledu a to opravdu nikdy není na škodu.
Navíc není na škodu poznat toršku více starého pána, v době kdy až neuvěřitelně připomíná svého syna. Ti dva si rozhodně nemají vůbec co vyčítat, jsou absolutně stejní. Sice všichni víme, že tohle by se našemu hrdinovi z Mycelia rozhodně nelíbilo slyšet, ale je to čistá pravda.


Úryvek:
"Já jsem výhodnější než Paula. Jsem ochotný pracovat za byt a stravu; a ještě ušetříš za kožich," řekl Giles chladně. Věděl přesně, jak to bylo s tlumočnicí, která Willa doprovázela při předchozích jednáních. Paula byla lingvistka z jeho vlastní katedry, energická a příliš hezká, než aby kdokoliv čekal, že se doopravdy hodlá nadosmrti zahrabat na univerzitě. A předsudky se potvrdily. Úplně stačilo, aby neopatrně vstoupila do kabinetu extraterrestriálních studií, zrovna když tam seděl Will a probíral s Gilesem otázku gerdánské mentality a jazyka. Gilesovi nezbylo než ty dva seznámit - a za odměnu mu bylo dopřáno z bezprostřední blízkosti sledovat celé tragikomické drama, které následovalo: všechny ty otřepané triky, které Will na Paulu vybalil, a prudký úbytek inteligence a soudnosti, který jí tím způsobil. Záblesk zlaté kreditky nechráněným obětem ugriluje mozek. Paula dala obratem výpověď a stala se milenkou na plný úvazek a tlumočnicí na smlouvu o dílo. Giles se jí to pokusil rozmluvit, a vysloužil si tím chladně pohrdavou přednášku o smyslu života a zkrachovalých knihomolech, kteří se nikdy na nic pořádného nezmůžou. Paula vymetala butiky, tlumočila při jednáních a při tom si užívala kávy z Portorika a zjevně i dalších pěkných projevů šéfovy přízně. Jenže určitá zbytková inteligence jí pravděpodobně zůstala, protože nakonec si přece jenom domyslela, že není jedinou krasavicí, která se kdy povalovala po Willově posteli, dle jeho vkusu vybavená norkovým kožichem na nahém těle a jehlovými podpatky, a že Will nejen míval, nýbrž pořád ještě má podobných přítelkyň víc. Udělala scénu - a Will se jí vysmál. Soukromý život a profesní kariéra by spolu teoreticky neměly souviset, ale nadále už jaksi nebyla ochotná překládat mu gerdánské smlouvy.
Když zkroušeně přišla za Gilesem, vystřízlivělá a zbavená vedlejšího příjmu, vzal ji na katedru zpátky. Nedal najevo ledové opovržení, které k ní v hloubi duše cítil - natožpak vztek, který měl v první chvíli na Willa. Koneckonců, Paule zůstal pěkný kožich a hromádka zlata, což si jistě zasloužila; a on naštěstí nebyl její bratr a nevlastnil kord, aby musel svého kamaráda z dětství proklít a proklát. Byl jenom zkrachovalý knihomol, který se nikdy na nic nezmůže. Čili - nepříliš mstivý.
Pomyšlení, že nerozumí ženám, ho nepálilo. Mnohem víc stál o to, aby porozuměl Gerdáncům.
"Zkus se na to podívat nezaujatě, Wille," ozval se znovu. "Zkus se do nich vcítit. Pro všechno, co dělají, mohou mít úplně jiné důvody, než se nám z pozemského úhlu pohledu jeví." Zaváhal. Chtěl to vysvětlit líp, ale najednou nedokázal pokračovat. Kdepak; Will zase nerozumí jemu; ani v nejmenším! Viděl mu to na očích.
"Ty to s tou vstřícností přeháníš, Gi," prohlásil Will rázně. "To je pořád samý porozumění a respekt a poznávejme a vciťujme se. Věčně spousta ohledů, a hlavně se nedotknout těch jejich křehkejch dušiček. Já ti něco povím. Gerdánci jsou parádní svině. Motivaci mají úplně jednoduchou: vytřískat co nejvíc. Nad tím kontraktem jsme seděli dva měsíce, fakt, beze srandy! Přešvihnutý ceny. Úmorný handrkování o každou položku! Pořád se tam snažili propašovat nějaký vícepráce. Když jsme se o půlnoci konečně na něčem dohodli, úplně vyřízený, ráno zase přišli, že to chtějí jinak, a jelo se nanovo. Po šesti týdnech toho parádního vymejvání mozku jsem jim málem podepsal cokoliv, jen aby už mi dali pokoj! Kdybych neměl za zadkem tři zatraceně dobrý právníky a patnáct techniků, kteří to pořád dokola kontrolovali, představitel inteligentní mimozemský rasy by mě obral jak kuřecí křidýlko."
"Ale jednáš s ním znovu."
"Protože chci ty zatracený satelity!" Will zavrtěl hlavou. "Ewen Group má spoustu geniálních patentů. A starej Saipík mi to taky chce prodat, to si nemysli, že ne. Já samozřejmě můžu praštit do stolu a říct, že si na Gerdě najdu jinýho dodavatele, stejně jako Ewen může poslat do háje mě; jenže když už jsme jeden projekt společně realizovali a s dodržováním smlouvy nebyly problémy, pro obě strany je to určitá záruka. Když si najdeš novou firmu, vždycky riskuješ, že nesplní závazky - buď z vychytralosti, nebo z idiocie."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama