Duben 2018

12. kapitola - Přátelství

29. dubna 2018 v 0:00 | Tahmed |  Nalieri
Byla bledá, ale její oči byly neskutečně intenzivní a až prosebné. Hlas měla však pevný, a silný. Rozhodně se nepodobal tomu slabému hlásku, který slyšel před pár okamžiky. Hrabě se od ní trochu odtáhl, ovšem netvářil se zrovna nadšeně, když zjistil, koho oslovila. Jistě s tímhle nepočítal. Niko s tímhle nepočítal.
"Dobrý večer." Pozdravil. Sám sebe překvapil tím, jak zhrublý je jeho hlas. "Slečno Mozartová, jistě mne omluvíte, ale nemám sebemenší tušení, o čem to mluvíte. Zač byste mi měla děkovat?" měl dojem, že jí jeho slova ranila. Alespoň tak se mu to zdálo v prvním okamžiku. Svým způsobem si musel v hlavě následně vynadat. Ona ho jistě brala jen jakousi naději na ukončení této pro ni krajně nepříjemné situace.
"Ale Vy to jistě víte, maestro." Mluvila dál, cítil z jejího hlasu jistou nejistotu, ale následně se upevnil. "Bratr mi řekl, co jste pro mne a mého papá udělal. A jsem Vám nesmírně vděčná."

11. Kapitola - Návštěva arcibiskupa

25. dubna 2018 v 0:00 | Tahmed |  Nalieri
"Maestro, přišla Vám pozvánka na večer k císařské audienci." Pronesl Alfonso hned ráno, jakmile mu donesl snídani. "právě před chvílí tu byl posel, a předal mi to pro Vás." Podal mu obálku s císařskou pečetí a opustil ho, aby si to mohl v klidu přečíst.
Maestro Antonio Salieri,
Jako dvorní skladatel jste pozván na významnou audienci jeho veličenstva císaře Josefa II.
U této významné příležitosti bude přítomen také jeho eminence arcibiskup hrabě Colloredo, který zavítal do hlavního města na návštěvu jeho veličenstva a chce se seznámit s předními představiteli císařského dvora.
Je tedy bezpodmínečně nutné, abyste dorazil na tuto audienci jako hlavní představitel hudebního odvětví hlavního města a celé říše.

10. Kapitola - Snoubenci

22. dubna 2018 v 0:00 | Tahmed |  Nalieri
Konec prvního jednání se neobešel bez mohutného potlesku a pro Nannerl také značnými rozpaky. Nejen že v koutku duše tušila, že se zde za chvíli musí objevit její otec, který jí dá řádně co proto, ale také doufala, že se za ní zastaví Wolfi, a případně se jí zastane.
Seděla ve své šatně a nechávala si upravit svou tvář různými šminkami a celou řadou jiných zkrášlovatel, když dovnitř vpadl její otec.
"Co má tohle znamenat?!" byl velmi rozlícený. Věděla, že se to neobejde bez potíží. Jedna její část doufala, že k velkému střetu mezi jí a otcem dojde až po druhém jednání, ale byla to slabá a zoufalá naděje.
"Pane Mozarte, nemůžete jí přece vyčítat..."
"Constanze, nezastávejte se jí!" zvýšil na ní hlas což bylo u otce velmi neobvyklé, aby byl hrubý k někomu cizímu. Ovšem Constanze již tak cizí nebyla, od oné svatby. "Vy jste o tom také věděla?!" a už byla v maléru nejen ona ale i Constanze.

Budování Tahmedina doupěte 1. část

21. dubna 2018 v 21:45 | Tahmed |  Blog bonus
Tento článek sice asi nikoho moc zajímat nebude ale jen abyste se případně nedvili, že jsem málo aktivní. Do mého života kromě rodinných zdravotních problémů a pracovního občas neuvěřitelného nasazení se také plní můj velký sen a sice, že už se konečně začíná sice pomalu (velmi pomalu) ale jistě pracovat na mém bytečku. :D
Náš rodinný dům je totiž poměrně vleiký, i když se tak na první pohled nemusí zdát a právě z jendé obrovské místnosti - která je nyní naplněná samým harampádím, si já udělám svůj byteček (garsonku, ale to mi stačí bohatě) :D
Na snímečku vidíte již vyklizené skříně z veliké obývákové stěny staré více jak 40 let, v níž se nacházelo všechno možné i nemožné. :D a právě ta už opustila světlo světa a po ní je tam jíž prázdné místo a takhle to nyní bude ještě nějakou dobu probíhat, protože vyklízení je velmi náročný proces, jelikož prakticky nic nemůžeme vyhodit, protože co kdyby náhodou se to zase někdy jednou hodilo, že jo :D
A tak pokud budete chtít, občas vám napíšu nějakou zajímavost či případný postup, jak pkračují práce na bytečku. :D


9. Kapitola - L’oca del Cairo

18. dubna 2018 v 0:00 | Tahmed |  Nalieri
"La Cavalieri, skutečně nevystoupí." Pronesl když dorazil domů. "A Rosenberg se již nemůže dočkat jak se před císařem a celou smetánkou znemožním." Pronesl ke všem přítomným zrovinka když vešel dovnitř bytu. Jeho otec byl usazený vedle jeho sestry a také se zdálo, že je na tom už líp. Oběma dělala u stolu společnost Constanze, která právě prostřela k večeři a pobízela je, aby se najedli a posilnili, po těch několika dnech, které strávili na lůžku.
"Tvá žena mi dnes říkala, že se tvá opera zrušila, o čem to tu tedy nyní mluvíš, synu?"
"Rozhodl jsem se teprve dnes ráno, že operu nezruším a byl jsem Rosenbergovi osobně oznámit, že se premiéra bude konat včas tedy v termínu, což je za dva dny. Ovšem bez La Cavalieri nemám sopranistku." Posadil se vyčerpaně na židli a nechal si od Constanze nabrat trochu večeře. Neměl vůbec hlad, ale věděl, že pokud něco nesní, bude se na něj zlobit.

8. Kapitola - Skladatelův úděl

15. dubna 2018 v 0:00 | Tahmed |  Nalieri
Po dlouhé době opět dnešní kapitolu věnuji dvěma dámám, kterým vděčím za to, že vůbec píšu :-) Adele a Lotte dnes je to tu hlavně pro vás.

Salieri nemohl spát. Kdykoliv zavřel oči vracel se neustále do Mozartova bytu. Ti dva si nikdy nepadly do oka, tak proč se v tom snu tam neustále vrací? Moc dobře věděl proč, ale nechtěl si to za žádnou cenu připustit.
Sedl si k cembalu a začal pomalu hrát. Prsty nechal libovolně plout a nehal se unášet hudbou. Hrál pořád totéž dokola, a bylo téměř ráno, když si uvědomil, že by si měl tuhle melodii zapsat.
Sotva dopsal poslední notový tah, otevřel Alfonso dveře od jeho pracovny a podivil se, co tam dělá. Obvykle přecházel celou pracovnu, zaklepal na dveře jeho pokoje, otevřel mu okno, roztáhl závěsy a následně ho probouzel na snídani.


7. Kapitola - Spící princezna

11. dubna 2018 v 0:00 | Tahmed |  Nalieri
"Salieri!" uslyšel hlas Rosenberga, ještě než stačil Alfonso vejít a uvést ho do jeho pracovny.
"Pane, přišel za Vámi…" nestačil Alfons dopovědět a už tam vedle něj stál volány a pentleny ověšený Rosenberg, pod jehož bílým make-upem prosvítaly rudé tváře. Byl vzteky bez sebe.
"Salieri taková nehoráznost!"
"Pane Rosenbergu, co se stalo, že jste takhle vpadl do mého domu a mé pracovny. Šálek čaje?" pronesl rozmrzele a otráveně. Bylo mu jasné, že nepůjde o žádné nedopatření z jeho chyby, on chyby nedělá, spíše se jednalo o něco v divadle, se kterým v poslední době nechtěl mít nic společného, protože bylo plné Mozarta a jeho věčně dobré potřeštěné nálady.

Figarova svatba

8. dubna 2018 v 9:04 | Tahmed |  Mozart L'Opera Rock - Překlady
Figarova svatba

Pod dekami sóla

8. dubna 2018 v 8:53 | Tahmed |  Mozart L'Opera Rock - Překlady
Asi nejnáročnější překlad - se kterým stejně nebudu asi nikdy spokojená :D
Pod dekami sóla