Série Zaklínač

Andrzej Sapkowski - Zaklínač: Bouřková sezóna

13. června 2017 v 7:51 | Tahmed
Synopse knihy:

Zaklínač Geralt. Muž, jehož posláním je chránit obyčejné lidi před magicky stvořenými nestvůrami. Mutant, který má za úkol zabíjet nepřirozené bytosti. Používá magická znamení, kouzelné lektvary a chloubu každého zaklínače - dva meče, ocelový a stříbrný. Co se však stane, když Geralt nešťastnou shodou okolností o své meče přijde? Zaklínačské zbraně mají nejen obrovskou hodnotu, ale jejich ztráta je pro majitele zároveň obrovskou potupou. Geralt je musí získat zpátky. Co nejrychleji...

Andrzej Sapkowski - Zaklínač VII. Paní jezera

14. dubna 2017 v 11:45 | Tahmed
Synopse knihy:

Závěrečný díl o zaklínači Geraltovi, krásné čarodějce Yennefer a dítěti překvapení Ciri. Jaký osud čeká zaklínače? Bude mu dáno konečně se setkat se svou celoživotní láskou? Splní se zlověstná věštba anebo svět elfů, lidí a trpaslíků zachvácený vražednou válkou přetrvá?

Mé Shrnutí:
Závěrečná kniha o příbězích Geralta a Ciri, která přesto poslední úplně nebude vzhledem k tomu že p. Sapkowski napsal ještě další knížku která předchází všem ostatním, ale o té až v samotném článku.
Kniha uzavírá příběhy našeho milovaného zaklínače Geralta a jeho dalo by se říci adoptivní dcery Ciri. Musím říct, že oproti předchozímu dílu, tedy Věži Vlaštovky je tohle velmi ucelený a hlavně smysluplný příběh. v předchozí knížce jsem se často ztrácela a myslela jsem si, že už jí ani nedočtu. Tady jsem opět poznala pravé zaklínačské touhy a hltala jsem jednu stránku za druhou. Je pravdou, že mi to trvalo velmi dlouho, ale také je tohle velmi náročný text a občas mě z něj už vážně bolely oči. Jde na p. Sapkowském vidět, že je opravdu vystudovaný v historických kontextech protože ten jeho jazyk v knihách tomu dokonale odpovídá a dává to větší antentičtější dojem.
Samotný příběh je velmi intenzivní a stane se tam toho tolik, až by jeden nevěřil, že to je jedna jediná knížka a dokonale jsem si jednotlivé stránky dokázala představit jako seriál (mohl by to být opět seriál ovšem s lepšími efekty, prý je i v plánu tak uvidíme).
Ciri samotná si prochází největším množstvím změn míst a časů, že si ot ani nedovedete představit. Ovšem všichni lidé, které kdekoliv potká a pozná touží jen po tom jediném. Mít s ní dítě. Vážně chvílemi už toho bylo na mě až moc. Nejvíc mě zaujala scéna s dalo by se říct umělým oplodněním (viz úryvek), což si vážně nesmíte nechat ujít. Ostatně p. Sapkowskému ani není cizí incest mezi postavami ať už skutečný či jen plánovaný i tak vás z toho zamrazí v zádech.
Co se týče samotného konce knihy, už dlouho jsem si tak nepobrečela. Ještě že mě čeká ještě jedna knížka :-)

Andrzej Sapkowski - Zaklínač VI. Věž vlaštovky

25. března 2017 v 21:00 | Tahmed
Synopse knihy:
Čtvrtá část ságy o Zaklínači.

Vysogota z Corvia, zneuznaný filozof, který žije ve vyhnanství uprostřed močálů, nachází jednoho dne těžce zraněnou dívku. Ošetří ji a zachrání ji život. Čas plyne a ona mu vypráví svůj příběh, snažíce se zakrýt pramenem vlasů hlubokou jizvu hyzdící její tvář…
Poznáváme příběh o tom, jak se z Ciri stal nelítostný zabiják, dívka smrtící ve svém hněvu a neochvějná ve svých rozhodnutích. Poznáváme co se dělo s bandou potkanů a seznamujeme se s nájemným vrahem, jehož jméno jest Bonhart. A setkáváme se se smrtí…
Sledujeme putování Geraltovo a hledání Druidů, kteří by mohli vědět, kde se Ciri nachází. Narážíme na půlelfa Schirů, jehož úkolem je Geralta zabít. Sledujeme plameny a zakrýváme si uši před výkřiky upalovaných…
Posloucháme, jak elf Avallac'h rozpráví o tajemném proroctví pronásledujícím Ciri, následujeme kroky Yennefer při hledání úkrytu mága Vilgefortze. Účastníme se soudu s vnímačkou Kennou. Dozvídáme se, jak Ciri přišla ke svému meči a koni…
A na každém kroku je smrt, utrpení. Osud je nevyhnutelný a vše spěje k jednomu jedinému bodu. K jakému? Kdo ví… Nikdo si nemůže být jist svým životem, nikomu se nedá věřit. Přišel věk meče a sekyry, věk vlčí…

Andrzej Sapkowski - Zaklínač V. Křest ohněm

11. března 2017 v 14:20 | Tahmed
Synopse knihy:
Třetí část ságy o Zaklínači.

Císař Emhyr chystá svatbu - po sňatku s princeznou Cirillou se stane nejen vládcem Citry, ale podle věštby také pánem celého Severu. Že to s oním plánem nebude tak jednoduché, císař zjistí téměř okamžitě - někdo mu podstrčil dvojnici. Přestože se snaží své odhalení utajit a pokračuje v přípravách sňatku, pravdu nakonec zjistí nejen Dijkstrova tajná služba, ale i společenství čarodějek, jež se rozhodly, že osud světa konečně vezmou do svých rukou.
Jen Geralt o podvržené princezně netuší nic. Rozhodne se, že vyrazí do Nilfgaardu a Ciri osvobodí. Aby se však dostal k ústí Jarugy, musí projít územím, na němž zuří válka. A jak se zdá, nemůže si být jist svým životem ani před vojáky útočícího Nilfgaardu, ani před jednotkami obránců, a tím méně před záškodnickými komandy Veverek...

Andrzej Sapkowski - Zaklínač IV. Čas opovržení

30. listopadu 2016 v 17:32 | Tahmed
Synopse knihy:

Druhá část ságy o Zaklínači. Příběh běží dál paralelně v několika liniích - Nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout…

Mé Shrnutí:
Kniha Zaklínač II. Meč osudu je v pořadí druhou knihou ze série vyprávění o Zaklínači Geraltovi z Rivie.
Samozřejmě, že se nevyhneme politické situaci, ale v poslední době čtu tolik knížek, v nichž se řeší nějakým způsobem politická situace, že už jsem si na to tak nějak zvykla a beru to už jako standard. Navc já ráda zkoumám pletichy a intriky, kteří vzájemně proti sobě vedou různé strany.
Příběh je hodně zaměřen na Ciri, víc než na Geralta, což ale není na škodu. Poznáme jejíma očima svět, v němž se musí probojovat. Život ve středověku byl už tak složitý a ted si představte holčičku, co dostala jako dárek do vínku schopnost se ubránit a to jak mečem, tak magií. Jedinečná kombinace, ale možná prokletí.
Všichni ji chtějí a ona pořád neví proč. Vlastně většinou nikdo neví proč, protože věří tomu, že jí chtějí kvůli jejímu rodinnému děditství, jnže intriky vedou mnohem dál. A co po ní vlastně může chít záhadný císař Emhyr, a divoký hon??
To jsou ty největší záhady. Ovšem jak si děvče poradí ve světě, v němž je úplně sama. v němž přišla o všechny, na kterých jí záleží a jak si poradí v místě, kde v životě nebyla.
Řekla bych, že tyhle obrazce Ciri ve světě, ukazují hodně na onu samotu a nepochopení v určitém věku, 13 let. V tomto věku dochází často k nepochopení a znovunalézání sebe sama.

Andrzej Sapkowski - Zaklínač III. Krev elfů

31. října 2016 v 8:46 | Tahmed
Synopse knihy:
Na stránkách strhujícího fantasy románu, v němž se odehrává boj o osud světa, Zaklínač III. Krev elfů, který napsal Andrzej Sapkowski, se poprvé setkáváme s oblíbenými hrdiny ze Sapkowského povídek. Cintra je v troskách a stala se nilfgaardským protektorátem. Válka hrozí, že zasáhne i všechy okolní země, jež se stanou vazalskými provinciemi pod nadvládou nilfgaardského císaře Emhyra. Jediný, kdo může válečné štěstí vychýlit na jednu či na druhou stranu, je zmizelá princezna Cirilla, vnučka cintránské královny Calanthé. A tak ji hledají snad všichni jedni aby s ní uzavřeli dynastický sňatek, druzí aby něco takového znemožnili. Je na Geraltovi, aby s pomocí svých přátel splnil slib, že malou princezničku ochrání. Úkol je to těžký, vždyť válečnou mašinerii nějaké bajky o Osudu a Dítěti-překvapení nijak zvlášť nezajímají.

Andrzej Sapkowski - Zaklínač II. Meč osudu

20. října 2016 v 19:54 | Tahmed
Synopse knihy:

Sedm příběhů zaklínače Geralta.
Meč osudu je několikátou povídkovou sbírkou o Geraltovi, trubadúrovi Marigoldovi čarodějce a Yennefer, kde se jejich osudy všemožně kříží a rozpojují, aby se nakonec všichni opět setkali.

Hlavním hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro své zaměstnání. Nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem, a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak mnoho jejich atributů je převzatých ze současnosti.

Andrzej Sapkowski - Zaklínač I. Poslední přání

10. října 2016 v 21:02 | Tahmed
Synopse knihy:

Zaklínač...
Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši.
Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu, doplněné povídkou Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo.
 
 

Reklama